KRIOS123
12-04-2013, 16:08
Στις μέρες μας η φιλία καθημερινά δοκιμάζεται.Στρες, δουλειά, μακρινές αποστάσεις, οικονομικά-προσωπικά συμφέροντα, αλλαγή τρόπου ζωής φίλων , αδιαφορία κλπ..είναι μερικοί απ τους λόγους που οδηγούν τη φιλία στο γκρεμό-θάνατο. 'Ολοι μας έχουμε τέτοια παραδείγματα και εμπειρίες!

Η γνωριμία μέσω διαδικτύου δεν συνεπάγεται τη γέννηση φιλίας... , αλλά δεν την αποκλείει και σε κάποιες περιπτώσεις! Χρειάζεται όμως πολύς χρόνος, υπομονή και δια ζώσης γνωριμία για να φτάσει κανείς να μιλά για φιλία...

...και φυσικά ας μην παραβλέπουμε το πως ο καθένας εννοεί τη φιλία... ( το γνωστός συγχέεται με το φίλος)

Η εικονική φιλία δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αληθινή και πραγματική φιλία! Μην ξεγελιόμαστε!

Υπάρχουν περιπτώσεις που μέσω διαδικτύου αναπτύχθηκαν φιλίες και εξελίχτηκαν σε αληθινές !Ελάχιστες όμως! Οι περισσότερες αποδεικνύονται φούσκες, πρόσκαιρες και δήθεν...

Όμως και στις δια ζώσης σχέσεις δεν έχει αποδειχθεί πολλές φορές η φιλία ψεύτικη και χωρίς βάσεις;

Αν δεν μπορείς να δεις τον άλλον, τα μάτια του, το χαμόγελό του, την αύρα του και αν απλά τον φανταζεσαι για ποια φιλία μιλάμε;

Στα όσα χρόνια ασχολούμαι με το ιντερνέτ αποκόμισα πολλές εμπειρίες, θετικές και αρνητικές. Γνώρισα αρκετά άτομα , με κάποια βρέθηκα τετ α τετ, με πολλά μιλήσαμε για αρκετές ώρες, με κάποια συνέχισα και συνεχίζω να μιλώ , κάποια τα εμπιστεύτηκα ... ,αλλά με πούλησαν, κάποια αποδείχτηκαν εαυτούληδες, ποντίκια και συμφεροντολόγοι, κάποια πιόνια άλλων, κάποια τα βλέπω να μοστράρουν στο διαδίκτυο προβάλλοντας τον εαυτό τους και μου προκαλούν εμετό και αηδία....

Όλα αυτά με έκαναν πιο έμπειρο και πιο επιφυλακτικό . Οι επιλογές μου πλέον είναι πολύ πιο αυστηρές και μετρημένες. Ελπίζω να μπορέσω να συνεχίσω με τα λίγα άτομα που ξέρουν να σέβονται, να ακούν τη διαφορετική γνώμη και να την αντικρούουν με επιχειρήματα , που ξέρουν να εμπιστεύονται τα όσα λέμε , που μπορούν να μην παρασύρονται από λόγια άλλων και που έχουν το θάρρος να πουν τη γνώμη τους και να ασκήσουν την κριτική τους σε λόγια μου και πράξεις.


δημιουργία KRIOS123 12-04-2013
τελευταία καταχώρηση KRIOS123 12-04-2013
απαντήσεις 0
προβολές 10204
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά