ΑΓΑΠΗ

(ΣΕ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ)

PANOS9
15-12-2013, 10:19
ΛΙΠΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ 5. ΠΡΑΓΜΑΤΑ
1. ΟΧΙ ΕΓΩΙΣΜΟΣ
2.ΟΧΙ ΜΟΥΦΕΣ
3.ΟΧΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ
4.ΚΑΙ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
5.ΚΑΙ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ
ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ =) ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ *fili2* *fili2* *bb* *bb* *bb*
δημιουργία PANOS9 15-12-2013
τελευταία καταχώρηση SANI 16-12-2013
απαντήσεις 5
προβολές 2889
συμμετέχουν περισσότερο Kν.♡ (EleniTheBest95)~♥Never Stop Dreaming♥~ (stefan0ykos)το κρατος δανειζει κεφαλαιο με ευρο...βλακα πολιτη (gerolikos)
Kν.♡ (EleniTheBest95)
15-12-2013, 10:35
και αυτοι οι μερικοι ειναι αρκετοι που δεν ξερουν τι παει να πει αγαπη
~♥Never Stop Dreaming♥~ (stefan0ykos)
Μερικοι ειναι ακαρδοι;/
SANI
15-12-2013, 19:02
Η αγάπη δε δίνει μόνο σ' εκείνους που μπορούν ν' ανταποδώσουν, αλλά χαίρεται να δίνει σ' εκείνους που δεν έχουν και δεν περιμένει κανένα αντάλλαγμα.
Η αγάπη ανέχεται, πιστεύει, ελπίζει και υπομένει τα πάντα
Η αγάπη ποτέ δεν αποτυγχάνει και δεν απογοητεύεται.
Τα φετινά Χριστούγεννα αντί για οποιοδήποτε άλλο δώρο πρόσφερε στους οικείους, στους φίλους, στους γείτονες, σ' όλους την ΑΓΑΠΗ. Είναι ένα δώρο που μένει για πάντα και δεν κοστίζει τίποτε. Κι όμως δίνει τη μεγαλύτερη χαρά!


το κρατος δανειζει κεφαλαιο με ευρο...βλακα πολιτη (gerolikos)
καλημερα συμφωνω με την ανωτερω κυρια με καλυπτει...αλλα θα προσθεσω οτι η αγαπηειναι πνευμα θεου.....αρα αγαπη κ προς εκεινους τους ανθρωπους μας αποδοκιμαζουν μας εχθρευοντε η μας προξενουν πονο ψυχης αυτη ειναι η αγαπη δεν εχει εγωισμο μισος και φθονο μεσα της...αλλα ταπεινωτητα,αλληλεγγυη καιπροσπαθεια προς κατι το ανωτερο απο εμσς.....
SANI
16-12-2013, 20:07
Ο ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
(Αποστόλου Παύλου:Α΄Επιστολή προς Κορινθίους)
Αν ξέρω να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων, αλλά δεν έχω αγάπη, τότε έγινα σαν ένας άψυχος χαλκός που βουίζει ή σαν κύμβαλο που ξεκουφαίνει με τους κρότους του. Και αν έχω το χάρισμα να προφητεύω και γνωρίζω όλα τα μυστήρια και όλη τη γνώση, και αν έχω όλη την πίστη, ώστε να μετακινώ με τη δύναμη της ακόμη και τα βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, τότε δεν είμαι τίποτε απολύτως.
Και αν πουλήσω όλη την περιουσία μου για να χορτάσω με ψωμί όλους τους φτωχούς, και αv παραδώσω το σώμα μου για να καεί, αλλά αγάπη δεν έχω, τότε σε τίποτε δεν ωφελούμαι.
Η αγάπη είναι μακρόθυμη, είναι ευεργετική και ωφέλιμη, η αγάπη δε ζηλεύει, η αγάπη δεν ξιπάζεται (= δεν καυχιέται), δεν είναι περήφανη, δεν κάνει ασχήμιες, δε ζητεί το συμφέρον της, δεν ερεθίζεται, δε σκέφτεται το κακό για τους άλλους, δε χαίρει, όταν βλέπει την αδικία, αλλά συγχαίρει, όταν επικρατεί η αλήθεια. Όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.Η αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει
Αν υπάρχουν ακόμα προφητείες, θα έλθει μέρα που και αυτές θα καταργηθούν αν υπάρχουν χαρίσματα γλωσσών και αυτά θα σταματήσουν αν υπάρχει γνώση και αυτή θα καταργηθεί. Γιατί τώρα έχουμε μερική και όχι τέλεια γνώση και προφητεία· όταν όμως έλθει το τέλειο, τότε το μερικό θα καταργηθεί. Όταν ήμουν νήπιο, μιλούσα ως νήπιο, σκεφτόμουν ως νήπιο, έκρινα ως νήπιο. Όταν έγινα άνδρας, κατάργησα τη συμπεριφορά του νηπίου. Τώρα βλέπουμε σαν σε καθρέπτη και μάλιστα θαμπά, τότε όμως θα βλέπουμε το ένα πρόσωπο το άλλο πρόσωπο. Τώρα γνωρίζω μόνο ένα μέρος από την αλήθεια, αλλά τότε θα έχω πλήρη γνώση, όπως ακριβώς γνωρίζει και εμένα ο Θεός. Ώστε τώρα μας απομένουν τρία πράγματα: η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη. Πιο μεγάλη όμως από αυτά είναι η αγάπη.
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά