SANI
10-11-2012, 16:25
Λοιπόν τι γράφω και τι θέλω να μου πείτε, δεν ξέρω αλλά πολλές συζητήσεις που έχω
με φίλους που κινούνται ήδη στο χώρο γύρω απ'τα παιδιά, όλοι μου λένε ότι οι νέες
γενιές είναι τελείως διαφορετικές. Και δυστυχώς στα περισσότερα διαφέρουν προς αρνητικά
σημεία... Δηλαδή τι θέλω να πω, βλέπω τα παιδιά να μεγαλώνουν πριν την ώρα τους,
παίρνοντας συνεχώς στοιχεία από τηλεοράσεις και p.c. Δεν ξέρω αλλά όντως με προβληματίζει
η όλη διαδικασία, με την οποία ανατρέφονται τα σημερινά παιδιά της τηλεόρασης και της
τεχνολογίας, μου φαίνεται σαν να φεύγουν από την αγκαλιά της μητέρας και του πατέρα
(μιας και πλέον δεν υπάρχουν οικογένειες) και να πηγαίνουν στην αγκαλιά άλλων ίσως
ούτε καν ατόμων... Σε αυτή την άποψη με βάζει και το φαινόμενο των ημερών μας, που
όλοι οι γονείς κάνουν καριέρα και πληρώνουν φοιτητές και δασκάλους, για να τα διαβάζουν..
Βλέπω ότι πολλές φορές δεν έχουν όρεξη μα ούτε και υπομονή να ασχοληθούν με τα
παιδιά τους και συγχωρέστε με αλλά αυτά που προφασίζονται τα βλέπω αποκλειστικά και
μόνο δικαιολογίες.
Είναι σπάνιο πλέον οι γονείς να διαβάζουν παραμύθια στα παιδιά τους. Βάζουν ενα dvd και τέλος!
Βλέποντας παιδάκια να είναι τόσο εξοικειωμένα με την όλη τεχνολογία τρομάζω.
Οι νέοι γονείς προσφέρουν την εύκολη λύση στα παιδιά τους.
Ότι και να πει κανείς σ΄αυτό το θέμα είναι λίγο.. βασικά όλοι φταίνε εκτός η νέα γενιά.. αυτή
απλά είναι το αποτέλεσμα που στην πορεία θα εξελιχθεί αναλόγως..
δημιουργία SANI 10-11-2012
τελευταία καταχώρηση indian 17-09-2013
απαντήσεις 3
προβολές 6542
συμμετέχουν περισσότερο katerinakO114
katerinakO114
10-11-2012, 18:06
οντως..η γενια η δικη μας ειναι εντελως διαφορετικη και ολα τα παιδια της ηλικιας μου μεγαλωνουν με PC, τηλεορασεις κτλ και οχι δημιουργηκαα...δηλαδη χωρις παρεξηγηση εινα ξενερωτα εχτος απο καποια παιδια ...
SANI
11-11-2012, 11:17
Η καινούργια βελτιωμένη γενιά σας που είναι απόλυτα εξοικειωμένη με την τεχνολογία και σαφώς
πιο έξυπνη από κάθε προηγούμενη.
Απλά πρέπει οι γονείς να διδάξουν στα παιδιά πως να χρησιμοποιούν με λογικό τρόπο τις νέες
τεχνολογίες, θέτοντας όρια στο χρόνο ενασχόλησής τους με αυτές.
indian
17-09-2013, 03:09
δυστηχως η περιπτωση ειναι κλασικη! τι θελω να πω! ειναι οπως ο ανθρωπος κοβει ενα παθος πχ ο πρωην καπνιστης γινετε φανατικος αντικαπνιστης παραφρων δηλαδη αντι απο την εμπειρια του να γινει συνετος και διδακτικος αφηνιαζει! μελιγα λογια ξεχναμε απο που ξεκινησαμε.παντα θα υπαρχει το χασμα γενεων και αυτο ειναι απολυτα στη φυση του ανθρωπου αλλα η ισοροπια και η αρμονια ειναι παλι φυση ανθρωπινη απο εμας εξαρτατε τι επιδιωκουμε τελικα σαν οντοτητες!!! συμφωνω σανη οι νεωτερες γενιες ειναι πανεξυπνες και χρειαζοντε αναλογη μεταχειρηση εκτος τη σωστη διαπαιδαγωγηση και ο καταληλος χρονος στην καταληλη ηλικια. αν δεν μπορουμε να τους καθοδηγησουμε ασ τους δειξουμε την μεση οδο της αγαπης και οχι των ακρων!!! αχ αυτες οι ιστοριες και τα παραμυθια των παλιων ποσο εξαπτουν την φαντασια των παιδιων και ποσο αργοτερα βοηθαει στην λογικη της νοημοσυνης τους!!! επιστροφη στο βιβλιο λοιπον και στην ποιητικη η εστω παρασκευαστικη αφηγηση!!! γονεις ακουστε τα γιατι ειδη στα γαλικα θρανια καταργειτε ο ορος πατερας και μητερα και θα αντικατασταθει απο τον ορο γονεα ο οποιος θα προσδιοριζετε συμφωνα απο την κοινωνικη και εμπειρικη εξελιξη του ατομου. και στη γερμανια θα εχουν δικαιωμα οι γονεις να αφηνουν απροσδιοριστο το φυλλο των νεογεννητων ουτως ωστε να επιλεξει αυτο αργοτερα τι το αντιπροσοπευει!!! θα γινουν και στη χωρα μας αφου κοιμομαστε και εμεις!!!!
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά