SANI
06-12-2012, 17:43
Μπορούμε να είμαστε καλά ! Μέσα από όσες δυσκολίες έχουμε, μπορούμε ! Είμαστε ικανοί. Όσο κι αν μιζεριάζουμε, τα απλά πράγματα μπορούν να μας κάνουν να τα ξεχάσουμε όλα. Τα απλά πράγματα...
Ένα αστείο ενός φίλου που προκαλεί γέλιο... Ένα χάδι της αγάπης σου, που ξυπνάει τα συναισθήματα... Μια αγκαλιά του γονιού σου, που, όσο κι αν μαλώσεις, θα είναι εκεί για 'σένα... Ένα συγνώμη που μετάνοιωσες και θες να το δείξεις... Ένα χαμόγελο σε μια συννεφιασμένη μέρα... Το αντίο και το "μη φεύγεις ακόμη" του παιδιού που του λείπει ο γονιός του... Όσα και να γράψω, δε φτάνουν... Είναι πολλές οι πράξεις που μας κάνουν να νιώθουμε όμορφα. Χωρίς κόστος, η αξία τους είναι ανεκτίμητη... Και 'μεις το ξεχνάμε... Χανόμαστε στο ανούσιο...
Σήμερα δεν ήσουν στην καθημερινότητά μου, όμως σε ένιωθα σα να είσαι. Σα να είσαι δίπλα μου... Ήταν τόσο ωραία... Έστω και νοητά, με έκανες να νιώσω όμορφα... Ξέρω πως είναι μαζί σου, γι' αυτό το αναπλάθω. Με γεμίζει... Τις ώρες που δεν είσαι εδώ...
Σε ευχαριστώ, λοιπόν, για τα ασήμαντα σου πράγματα, που με κάνουν τόσο ευτυχισμένη. Στο μπαούλο της καρδιάς, ένα ένα θα τα φυλάσω να μη σκονιστούν. Να είναι πάντα ζωντανά και να μου θυμίζουν, πως, και τα λίγα, άλλοτε, είναι τόσα πολλά, που ίσως είμαστε πλεονέκτες... Γιατί πλεονέκτες; Γιατί είμαστε τόσο πλούσιοι απο συναισθήματα, που άλλοι θα μας ζήλευαν... Σ' αυτές τις δύσκολες ώρες, η ψυχή μας είναι εντάξει... Αυτό μετράει πάνω από όλα... Δεν κοστίζει τίποτα κι όμως νιώθω τόσο πλούσια...
δημιουργία SANI 06-12-2012
τελευταία καταχώρηση SANI 06-12-2012
απαντήσεις 0
προβολές 7158
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά