SANI
05-12-2012, 11:45
Σου έχει τύχει ποτέ να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που σε έφτασε στο σημείο να φωνάζεις μέσα σου “γιατί;”, “δεν με νιώθει καθόλου;”, “δεν τον νοιάζει τίποτα;”. Σου έχει τύχει ποτέ να πέσεις θύμα ενός σκληροπυρηνικού εγωισμού, να βρίσκεις τοίχο απέναντί σου, να έχεις να αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο που το μόνο που τον απασχολεί είναι η πάρτη του;
ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ...
“Δεν είναι κακοί και προβληματικοί άνθρωποι, αλλά ανώριμοι. Είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν μάθει το νόημα της αληθινής ζωής μέσα από την προσφορά και μέσα από τον σεβασμό στους άλλους ανθρώπους. Ο εγωισμός είναι χαρακτηριστικό της ανωριμότητας
ΑΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ
Προσπαθείς... “Θα πρέπει να του δώσεις να καταλάβει πόσο δυσάρεστο είναι αυτό που κάνει”
Πρέπει να του δείξεις ότι αν σκέφτεται μόνο τον εαυτό του γίνεται δυσάρεστος, μη αγαπητός
Αγύριστα κεφάλια. Το “εγώ” ορθώνεται μπροστά σου και έρχεσαι αντιμέτωπη με το τέλος της λογικής.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Η ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ
Αν κοιτάξεις λίγο αντικειμενικά τα πράγματα, τις καταστάσεις και όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν γύρω σου και σου λένε οι φίλοι σου, αν για κάποιο λόγο υποψιάζεσαι ότι είσαι τελικά, θα πρέπει να ξέρεις ότι ο εγωισμός δεν έχει πλεονεκτήματα κι αυτό δεν το λέω εγώ αλλά η ειδικός. “Καλό κάνει ο εγωισμός μόνο στον εγωιστή γιατί αυτός περνάει καλά, ενώ οι άλλοι περνάνε άθλια”. Σαφές!
. Για το καλό σου. Ξέρεις, μερικές φορές κατηγορούμε τον απέναντι για εγωισμό και τελικά βλέπουμε ότι εμείς είμαστε τελικά. Η αυτοκριτική μερικές φορές μπορεί να σε οδηγήσει σε συμπεράσματα που δεν περιμένεις. Αρκεί να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου...
“Θα πρέπει να σκεφτείς ότι “αγαπάμε τον εαυτό μας, αλλά όχι μόνο τον εαυτό μας. Αγαπάμε και τους άλλους σαν τον εαυτό μας”. Όταν λέμε να μην είμαστε εγωιστές δεν εννοούμε να μισούμε τον εαυτό μας, να τον ταλαιπωρούμε ή να τον υποβαθμίζουμε και να αγαπάμε τους άλλους. Τον εαυτό μας τον αγαπάμε και τον φροντίζουμε, αλλά δεν αγαπάμε ΜΟΝΟ τον εαυτό μας αδιαφορώντας για το πως νιώθει ο άλλος που είναι κοντά μας”.

Πρέπει να μπαίνουμε στα πατουσάκια του άλλου... Και στην τελική, δεν είναι ωραίο να κάνεις αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ;
Όχι. Ο εγωισμός είναι αρνητική λέξη. Δεν έχει τίποτα θετικό μέσα της. Το “εγώ” διατάσει και αποφασίζει για τα πάντα. Είναι φασιστικό.
Θα μου πεις μερικές φορές χρειάζεται. Για να προστατέψεις τον εαυτό σου... Αυτό όμως δεν λέγεται εγωισμός. Ο εγωισμός δεν είναι μορφή άμυνας.

ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ;
Όχι. Η αξιοπρέπεια είναι το τρέχον τέλειο άλλοθι του εγωιστή. Κατά τα άλλα καμία σχέση...
“Άλλο είμαι αξιοπρεπής κι άλλο είμαι εγωιστής. Στην έκφραση που λέμε “έχω κι εγώ τον εγωισμό μου” εννούμε την αξιοπρέπεια. Άλλο λοιπόν η αξιοπρέπεια, η αυτοεκτίμηση και η αυτοάμυνα που δεν επιτρέπω στους άλλους να με κάνουν ό, τι θέλουν -αυτό πρέπει να το έχουμε γιατί είναι υγιές- και άλλο το σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου και είμαι “παρτάκιας”. Αυτό δεν είναι καλό και το έχουν μονο οι ανώριμοι, οι ανασφαλείς και για αυτό γίνονται εγωκεντρικοί.

Βάζουν τον εαυτό τους στο κέντρο του κόσμου και θέλουν όλοι να τους κάνουν τα χατήρια. Το να μην έχεις αξιοπρέπεια είναι πρόβλημα, ενώ το να μην έχεις εγωισμό είναι καλό. Το να σκέφτεσαι τους άλλους όπως σκέφτεσαι τον εαυτό σου σημείνει ότι είσαι ένας ισορροπημένος και σοφός άνθρωπος. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου ή όταν σκέφτεσαι μόνο τους άλλους”.
δημιουργία SANI 05-12-2012
τελευταία καταχώρηση SANI 05-12-2012
απαντήσεις 0
προβολές 6265
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά