SANI
20-12-2013, 10:43

Θα 'τα νε ο Κόσμος μαγικός παράδεισος η πλάση …αν κάναμε όλοι από μια καλή πράξη για κάποιον καθημερινά …Μια μόνο και μπορεί να κάνει τη διαφορά ….μπορεί και να εξαπλωθεί όπως η ίωση ….χε χε χε

Διάλεξε ένα για κάθε μέρα :

Άνοιξε τη πόρτα για κάποιον σε μια υπηρεσία .

Βοήθησε μια μαμά με ένα καρότσι , μια γιαγιά με ψώνια…

Γράψε κάτι όμορφο και άφησε το στο κομοδίνο να το βρουν τα παιδιά το πρωί !

Δώσε κάτι όμορφο σε κάποιον.

Ευχαρίστησε θερμά κάποιον που σας εξυπηρέτησε ας είναι και σε σουπερ μάρκετ!

Ζωγράφισε κάτι αστείο και βάλτο κάτω από μια πόρτα.

Ηρέμησε κάποιον που έχει αγχωθεί.

Θύμισε σε ένα φίλο μια ωραία ανάμνηση.

Ικανοποίησε μια επιθυμία του άντρα σου. (ου ου ουυυυ)

Καθησύχασε κάποιον που χρειάζεται να δει την θετική πλευρά της ζωής.

Λέπτυνε κάποιον …με τα λόγια !! «Μα αδυνάτισες μου φαίνεται?»

Μάζεψε τρόφιμα να τα δώσεις σε κάποιον που τα χρειάζεται, παιχνίδια , ρούχα….

Νοικοκύρεψε το σπίτι της μαμάς σου να τη ξεκουράσεις.

Ξέκλεψε μερικά λεπτά να πάρεις κάποιον φίλο να του φτιάξεις τη διάθεση.

Ομόρφυνε τη μέρα κάποιου με όμορφες κουβέντες.

Πρόσφερε τη βοήθεια σου ή την γνώση σου για κάτι.

Ρίσκαρε να κάνεις κάτι που σου αρέσει και δεν έχεις τολμήσει ακόμα…

Σήκω και δώσε τη θέση σου σε κάποιον στο λεωφορείο.

Τακτοποίησε το γραφείο του συναδέλφου.

Υπέρβαλε στον ενθουσιασμό για ένα κατόρθωμα του φίλου σου.

Φίλησε τα παιδιά σου πολλές πολλές πολλές φορές .

Χαιρέτισε κάποιον με πολύ χαρά και ζεστό χαμόγελο .

Ψώνισε κάτι όμορφο για σένα ή για κάποιον άλλο.

Ωραιοποίησε κάποιον με τα λόγια σου …

Κάποιοι το έκαναν …Στο βίντεο ο νεαρός για τα 22α γενέθλια του έκανε 22 καλές πράξεις και το ευχαριστήθηκε ιδιαιτέρως!!!
[/u]


Σε αυτό εδώ το βιντεάκι έπιασαν με κάμερες του δρόμου πολλές πραξεις αγάπης από άγνωστους προς αγνώστους ….συγκινητικό !!!

Καντε το κόσμο μας πιο όμορφο μοιράζοντας χαμόγελα και αγάπη ....Υπάρχει ακόμια και ανθρωπιά και ομορφιά!! Βρείτε τη!!!
Υπάρχει μια υπέροχη προσευχή του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης η οποία λέει όπου υπάρχει μίσος Να σπείρω την αγάπη....την έχω διαβάσει πάμπολλες φορές ….δεν έλεγα να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής …όχι πως τώρα καταλαβαίνω δηλαδή εντελώς ……

Θεωρούσα και θεωρώ ότι πρέπει να είσαι γκουρού να καταφέρεις να φτάσεις στο επίπεδο να έρχεται ο άλλος με ορμή και εσύ όχι απλά να μην ανταποδίδεις αλλά να αντιδράς με αγάπη !!!! Σοκ ….δε γίνεται ….

Όμως …όταν παραγίνεται το κακό παρατηρώ ότι κάθε μέρα όταν μου ρχεται τσουυυπ μια κακιουλα από κάποιον «πρέπει» να την αντιμετωπίσω ….είτε να την ανταποδώσω είτε να την αγνοήσω !

Συμπέρασμα ασχολούμαι με κακία σχεδόν καθημερινά και δε θέλω …δε με φτιάχνει ….με χαλάει για την ακρίβεια …και εκεί που νιώθω καλά και εκπέμπω καλοσύνη ξαφνικά γίνομαι και εγώ ….ίδια …και εκπέμπω κακοσύνη….

Όπου υπάρχει μίσος λοιπόν και εκτοξεύεται εγώ δεν τσιμπάω και απαντάω με αγάπη προς εμένα ….
Μη παίρνεις τίποτα προσωπικά (το σύνδρομο της κλωτσιάς της γάτας) . Τι να μη πάρω δηλαδή προσωπικά το ότι ο άλλος θα με στολίσει σα Χριστουγεννιάτικο δέντρο ?? Για ποιον τα λέει για το φούφουτο για μένα δε τα λέει?? Υπάρχει λέει ένα σύνδρομο της κλωτσιάς της γάτας …..είσαι στη δουλειά και έρχεται το αφεντικό και σου σουρνει τα εξ αμαξις , φεύγεις και συ μες το δαιμόνιο και πας σπίτι όπου μπαίνει μια γάτα μες τα πόδια σου και δε σε φτάνουν τα διαόλια σου έχεις και αυτό το βρωμόγατο οπότε του ρίχνεις μια κλωτσιά και πάει από κει που ρθε…..και ερωτώ ..Είναι απίθανο να είμαστε εμείς τα γατιά στο δρόμο των άλλων ??


Ο Κάθε ένας από μας έχει τα δικά του ….ο άλλος πιθανόν να έχει κάποια παραπάνω και είναι και λίγο στραβόξυλο και γινόμαστε εμείς τα γατια προς κλώτσο ….

Αρα οντως δεν είναι προσωπικό είναι καθαρά θέμα του άλλου και πως αντιλαμβάνεται τη καθημερινότητα του …κριμα αλλά έτσι την αντιλαμβάνεται !!
Κάνε με Κανάλι της αγάπης σου

Όπου υπάρχει μίσος να σπείρω την αγάπη

Όπου υπάρχει αμφιβολία ......Πίστη

Όπου υπάρχει σκοτάδι .......Φως

Όπου υπάρχει λύπη ..........Χαρά
Ακόυστε λοιπόν τωρα τη προσευχούλα αυτή που σας έλεγα από την Sinead O Conor και όπως είπαμε μη τσιμπάτε…..γατάκια….
δημιουργία SANI 20-12-2013
τελευταία καταχώρηση SANI 20-12-2013
απαντήσεις 0
προβολές 7149
Συνδέσου στον λογαριασμό σου, για να απαντήσεις σε αυτό το θέμα.
Διάβασε και αυτά